Swoją wiedzą, kulturą osobistą i umiejętnościami będziesz razam z nami,
Największą przyjemnością w życiu jest zrobić coś,
o czym ludzie mówią, że jest niemożliwe. Walter Bagehot
Strona główna O szkole Biblioteka Spotkanie z Panią Barbarą Wachowicz

Spotkanie z Panią Barbarą Wachowicz

Spotkanie P. Barbary Wachowicz z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim.

Mieliśmy wielki zaszczyt już po raz trzeci gościć w progach Naszej Szkoły Pisarkę Losu Polskiego – P. Barbarę Wachowicz. Barbara Wachowicz – pisarka, historyk literatury polskiej, krytyk literacki, autorka biografii Wielkich Polaków. Bohaterami Jej wspaniałych gawęd byli ludzie zasłużeni dla literatury i kultury polskiej.

I tak:

-         30 marca 2006 r. bohaterem Gawędy P. Barbary Wachowicz „Kto Cię będzie Polsko kochał?” byli Obrońcy Ojczystych Szańców, wśród nich wielki współtwórca Polskiej Macierzy Szkolnej – Henryk Sienkiewicz.

-         24 września 2010 r. – Roku Fryderyka Chopina – Mistrzyni Mowy Polskiej przedstawiła w gawędzie „Sercem Polak” życie i twórczość genialnego kompozytora – Fryderyka Chopina.

-         11 grudnia 2014 r. kontynuując cykl spotkań poświęconych Wielkim Polakom P. Barbara Wachowicz zabrała nas na wędrówkę śladami Stefana Żeromskiego w opowieści „Bądź pozdrowiona przenajdroższa ziemio nasza”.

14 października 2014 r. minęła 150. rocznica urodzin Stefana Żeromskiego, który był nie tylko wielkim pisarzem, ale także bibliotekarzem.

Biblioteka Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim włączyła się w te obchody. Bibliotekarka, Zofia Wróblewska zorganizowała kolejne już spotkanie z P. Barbarą Wachowicz. W Oficynie Wydawniczej „RYTM” zakupiła 77 egzemplarzy książek jej autorstwa (25 egz. na zamówienia prywatne i 52 egz. na nagrody dla młodzieży).

Mistrzyni Mowy Polskiej poprowadziła nas śladami wielkiego pisarza – Stefana Żeromskiego po ziemi świętokrzyskiej i podlaskiej. Byliśmy w Strawczynie – miejscu urodzenia pisarza, poznaliśmy genealogię jego rodziny, gościliśmy w Kielcach – w Męskim Gimnazjum Rządowym, gdzie pobierał nauki. Towarzyszyliśmy mu w czasie studiów na Warszawskim Uniwersytecie Weterynaryjnym, które to studia przerwał.

Stefan Żeromski pracował jako bibliotekarz w Polskim Muzeum Narodowym w Raperswilu w Szwajcarii a następnie w Bibliotece Ordynacji Zamojskiej w Warszawie.

Poznaliśmy nie tylko jego życie i twórczość, ale także pierwowzory jego bohaterów i miejsca, z którymi był związany. Debiutem literackim Stefana Żeromskiego były „Dzienniki” – 3 tomy obejmujące lata 1882 – 1891, które zaczął pisać w gimnazjum w wieku lat osiemnastu. Jest to nieocenione źródło informacji o rodzinie, młodości, szkole, przyjaźniach i lekturach, które czytał. Podczas gawędy poznaliśmy bohaterów „Syzyfowych prac”, „Przedwiośnia”, „Wiernej Rzeki”, „Ech leśnych”, „Ludzi bezdomnych”, „Popiołów” ale także „Dziejów grzechu” i wielu innych utrwalonych na kartach jego powieści i nowel, bohaterów, którzy na zawsze już będą mieli swoje miejsce w naszej literaturze i kulturze.

Gawęda P. Wachowicz urozmaicona była stosownymi do opowieści utworami muzycznymi – patriotycznymi i nie tylko.

Na uwagę zasługuje tzw. wątek miński. Stefan Żeromski przyjeżdżał do Mińska Mazowieckiego (wówczas Nowomińska), bo tu mieszkała siostra jego macochy, Helena Radziszewska, wielka młodzieńcza miłość Stefana. Bywał w czerwonym domu zawiadowcy stacji kolejowej (obecnie ulica 1 Maja nr 16) administrowanym przez PKP. Dawniej mieściła się tu przychodnia kolejowa. Dom ten stoi do dzisiaj w pobliżu zabytkowego budynku naszej szkoły. Żeromski często wspominał spacery kasztanową aleją po Stankowiźnie w towarzystwie pięknej Heleny.

W spotkaniu wzięło udział jedenaście klas liceum:

IA, IC, ID, IE, IIA, IIB, IIC, IID, IIE, IIIA, IIIE.

Po spotkaniu z młodzieżą autorka do wszystkich zakupionych książek wpisała przepiękne dedykacje.

opracowała  Zofia Wróblewska